wtorek, 17 grudnia 2019

https://tlendobry.onet.pl/artykul/zanieczyszczone-powietrze-sprawdz-co-z-nim,5.html

artykuł

Zanieczyszczone powietrze – sprawdź, co z nim wdychasz

Zanieczyszczone powietrze – sprawdź, co z nim wdychasz
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu powietrza. I całe szczęście, bo statystyki Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawiają złudzeń: spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, zdecydowana większość, bo aż 36, leży w Polsce. Czy wiesz, co wdychasz razem ze skażonym powietrzem, także w swoim domu?
Jesienią i zimą śledzimy prognozy jakości powietrza, zerkamy do aplikacji na smartfony, które pokazują poziom stężenia szkodliwych substancji w naszej okolicy, zakładamy maski antysmogowe i ograniczamy czas spędzany na zewnątrz. Ale czy wiemy, że smog przedostaje się także do naszych domów i mieszkań? Co więcej, że jakość powietrza w naszych czterech kątach może być gorsza niż poza nimi?
Smog i zanieczyszczenia są szkodliwe dla naszego zdrowia, jednak nie jesteśmy wobec nich bezradni. Poniżej krótki przegląd zanieczyszczeń, które wdychamy, ale i sposoby, dzięki którym możemy skutecznie chronić przed złej jakości powietrzem siebie i bliskich.

Co w smogu truje?

Smog to mgła wypełniona zanieczyszczeniami powietrza atmosferycznego. Monitorujemy go, mierząc stężenie unoszących się w powietrzu pyłów zawieszonych (PM):
— PM 10, które mają rozmiar 10 mikrometrów (jednej tysięcznej milimetra)
— PM 2,5, czyli o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra
Pyły zawieszone powstają m.in. w wyniku emisji zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych, z ruchu drogowego, ze spalania węgla czy drewna w systemach grzewczych. W tej mieszaninie zanieczyszczeń można znaleźć takie substancje chemiczne, jak silnie rakotwórczy benzopiren, tlenki azotu i siarki, które uszkadzają drogi oddechowe, metale ciężkie (np. rtęć i ołów) i tlenek węgla, czyli tzw. czad.
Fot.: GettyImages, beezeephoto
Smog obciąża cały organizm. M.in. działa szkodliwie na układy nerwowy, oddechowy, krwionośny, może powodować bezsenność, bóle głowy, zwiększać ryzyko pojawienia się objawów astmy. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powiązano także z ryzykiem wystąpienia chorób nowotworowych, chorób serca, stanów zapalnych oczu. Przekroczone normy pyłów zawieszonych w powietrzu są szczególnie toksyczne dla dzieci, których organizmy dopiero się rozwijają. Pamiętajmy, że — w przeliczeniu na masę ciała — wdychają one więcej zanieczyszczeń, niż dorośli. Oddychanie skażonym powietrzem może doprowa-dzić u najmłodszych do rozwoju wielu chorób przewlekłych. Jak wykazały badania epidemiologiczne*, w miejscach, w których poziom smogu jest najwyższy, zwiększa się ryzyko alergii i astmy u dzieci, częściej występują też u nich infekcje dróg oddechowych.
Kiedy normy pyłów zawieszonych w powietrzu są przekroczone, nie powinniśmy wychodzić z domu, a jeśli musimy to zrobić, załóżmy maski antysmogowe — sobie i dzieciom! Poza tym nie wietrzmy domu i koniecznie oczyszczajmy powietrze we wnętrzach za pomo-cą specjalistycznych urządzeń. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Strażnicy oddechu

Zamknięcie w domu drzwi i okien nie uchroni nas całkowicie przed smogiem. Na dodatek w domowych pieleszach czyhają na nas jeszcze inne krążące w powietrzu zanieczyszczenia: roztocza, bakterie, alergeny, wszechobecny kurz, no i zapachy, których nie jesteśmy w stanie wywietrzyć — gotowania, dymu nikotynowego, detergentów, biegających po domu zwierząt.

Na całe szczęście dostępne dzisiaj oczyszczacze powietrza są w stanie wyeliminować aż do 99 proc. szkodliwych zanieczyszczeń. Oczyszczacze marki Samsung, które są nowością na polskim rynku, wyłapują aż do 99,97 proc. zanieczyszczeń.** Dzięki zastosowaniu w każdym urządzeniu trzech rodzajów filtrów: wstępnego, węglowego oraz HEPA 13. Oczyszczacze Samsunga nie tylko pochłaniają pył zawieszony, który przedostaje się do mieszkania z zewnątrz, ale także eliminują z powietrza, którym oddychamy w domu, bakterie, roztocza, kurz i alergeny.

W zdrowiu i dobrym samopoczuciu

Dzięki specjalistycznym oczyszczaczom powietrza astmatycy odczują zmniejszenie objawów choroby, alergikom też przyniosą one ulgę. Wszyscy domownicy będą cieszyć się zdrowym snem — kiedy powietrze jest czyste, łatwiej oddychamy, a nasz organizm ma lepsze warunki do intensywnej regeneracji. Najlepsze oczyszczacze wyłapią też z powietrza grzyby i pleśnie, które przyczyniają się do rozwoju infekcji.
Regularne oczyszczanie powietrza w domu to inwestycja w zdrowie dorosłych i przede wszystkim, dzieci. Oddychanie czystym powietrzem wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, reguluje ciśnienie krwi i tętno, wspomaga trawienie, oczyszcza nasze płuca, wzmacnia system odpornościowy i dodaje nam energii.
No to co? Do oddechu, gotowi, start!

*"Wpływ stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat” — ogólnopolskie badanie epidemiologiczne realizowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Warszawską i ARC Rynek i Opinia (prowadzone między listopadem 2018 roku a marcem 2019 roku).
** Na podstawie badań cząsteczek pyłu o wielkości 0,26µm w Narodowym Instytucie Testów w Korei.
Powrót do strony głównej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz